Jump to content

EURO 2020


Kun Aguer0

Recommended Posts

  • Postova 298
  • Otvorena
  • Posljednji odgovor

Forumaši sa najviše postova

Jedni krivac je Southgate, drugo poluvrijeme su se skroz zabunkerišali ne možeš tako dobit... A i znaju da su očajni u penalima, i onda umisto da napadaš da ih izbjegneš oni igraju na sigurno i čekaju te uvijek kobne penale za njih. A i to uvođenje samo radi penala nije neka ideja, samo stavljaš ogroman pritisak na te igrače.

Iako sam navija za Engleze, nije mi prjetjerano krivo šta su dobili Talijani, iako ih inače tradicionalno hejtam ovo su mi prvenstvo nekako simpatični
Link to comment
Share on other sites

Prvo i osnovno. Ubjedljivi sam pobjednik fantasy lige. Bilo nas je samo troje, ali pobjeda je pobjeda.

 

Možda je nekima nastup Engleske na prvenstvu i način na kojih je vodio Southgate ugodno iznenađenje. Meni je neugodno, iako su ostvarili najbolji rezultat ikada. Neki bi to pravdali i govorili da je šampionska igra, ali meni to i nije bilo tako. Pokazali su jako malo, posebno u grupnoj fazi. U knock-out fazi jesu igrali bolje, ali sve u svemu nedovoljno dobro. Southgate je pokazao da ne zna voditi ovoliku količinu kvalitete i talenta. Svezao se nekih igrača kao pijan plota i ne vadi ih iz igre, a ima nakon Francuske najširi kadar na svijetu. Da je osvojio ispao bi neki trenerski mag, ali nije pa srećom nije ispao. Isto kao što je Sterling ispao neki igrač jer je 3 puta pogodio prazan gol i jednom se bacio za penal. Kako je moguće da ti samo jednom iskoristiš sve izmjene? Kako je moguće da Sterling ne izlazi iz igre? Kako je moguće da ti igraju Rice i Phillips zajedno sve i jednu utakmicu? Kako je moguće da Ben Chilwell ne dobije nijednu minutu na prvenstvu? Još je mnogo tu pitanja. Tolika širina, a ništa koristio nije. Toliki napadački potencijal, a toliko defanzivna igra. Vrhunac su bile izmjene za penale. Da su zabili ispao bi strateg, ali koje su šanse bile da ih zabiju. Sancha i Rashforda si ubijao u pojam mjesec dana, držao ih na marginama ekipe, uvodiš ih na kraju minutu prije kraja. Nisi ih htio ranije uvesti da ne bi šta upropastili. Nezagrijani su bili i promašili su. Na kraju teenager Saka šuta ključni penal. Zašto su dva najiskusnija igrača u ekipi izašla iz igre baš pred penale (Walker i Henderson)? Jeste lako sad pametovati i jesu penali lutrija i jest sve moguće, ali nije sve isto vjerovatno. Sve im se poklopilo (poklopilo, ne namjestilo) i opet ništa. Šteta je za izgubljeno finale, ali ova generacija ima još puno turnira da nešto osvoji i siguran sam da će prije ili kasnije doći do neke titule. Šteta je što će neko ovo doživjeti kao korak naprijed. Baš bih volio na toj klupi vidjeti nekog sa novim i drugačijim idejama.

 

Italijanima svaka čast. Nikada nisam bio fan njihovog fudbala, to je uvijek bilo valjanje po terenu, provlačenje i bunker. Ovo je jedna drugačija Italija, tim bez zvijezda i tim koje je najviše pokazao na ovom turniru. Imam ja tu teoriju da se prvo finale mora izgubiti, da bi se kasnije nešto dobilo. Oni su gubili 2000. i 2012. i red je bio da uzmu nešto što dugo čekaju i to sa generacijom od koje to niko nije očekivao. Pet puta više sam bio uz Englesku, ali treba čestitati na zasluženoj pobjedi. Drago mi je zbog dvojice igrača Chelseaja, iako mi nisu ni u top 15 omiljenih u trenutnom kadru. Nije mi baš drago što će krenuti priče o tome kako Jorginho treba osvojiti Zlatnu loptu. Odlična sezona, ali nije on za toga.

 

Moja prognoza:

 

Prvak: Francuska

 

Finalista: Belgija

 

Polufinalisti: Engleska, Portugal

 

Ispali u četvrtfinalu: Njemačka, Španija, Italija, Turska

 

Ispali u osmini finala: Nizozemska, Hrvatska, Poljska, Češka, Danska, Rusija, Švicarska, Ukrajina

 

Ispali u grupi: Mađarska, Škotska, Slovačka, Finska, Austrija, Vels, Makedonija, Švedska

 

Ukupno sam pogodio plasman za samo 7 reprezentacija od mogućih 24. I to uglavnom ko će ispasti u grupi, što nije bilo tako teško da se pogodi. Iz ovoga je lako zaključiti ko je po meni najviše razočarao i ko je najviše iznenadio. Najviše su razočarali Turci i Francuzi, a najviše su iznenadili Danci i Talijani. Turska baš ništa nije pokazala i u grupi su ih pomeli čak i Vels i Švicarska. Francuska se obrukala i ispala od Švicarske previše lako i previše naivno. Još su pravili cirkus sa Comanom koji ne želi da izađe. Prvi favoriti turnira i ispali u osmini finala. Danska se mora spomenuti kao iznenađenje, iako se njima otvorio žrijeb. Pobijedili su Rusiju, Vels i Češku. Kad bi se te 3 reprezentacije spojile u jednu, tek tad bi imali igrački kadar da se nose sa Dancima. Naravno, svaka im čast kako su igrali nakon one situacije koja se desila njihovom najboljem igraču. Češku bih još izdvojio kao iznenađenje, iako sam vjerovao u njih više nego u Hrvatsku.

 

Moj favorit za osvajanje je bila Belgija. Pratim ih otprilike od 2012. godine i navijam za njih na velikim takmičenjima (jer se Bosna ne plasira), zavolio sam tu generaciju posebno zbog Edena i drugih igrača koji su igrali kod nas. Sad mi se nekako sviđa generacija koju Turska ima i navijao sam da naprave nešto više, ali razočarali su. Pošto je regionalni forum dotakao bih se još Makedonije koja se predstavila široj fudbalskoj javnosti i borila se koliko se mogla i Hrvatske kojoj su 3 najbolja igrača veznjaci koji zajedno ipak ne funkcionišu baš najbolje i mislim da Dalić nikad neće smisliti neko bolje rješenje.

 

Organizacija prvenstva je bila nenormalna od samoga početka. Prvo ovaj format od 24 ekipe gdje opada kvalitet i prestiž sa time što puštaš dodatnih 8 ekipa. Grupe iz kojih može i treći da ide dalje dodaje neizvjesnost, ali svima se više sviđa format gdje 2 idu dalje i 2 ispadaju. Stavili su da se igra u 11 gradova/država i to bez ikakvog smisla. U istoj grupi domaćini Rim i Baku ili Sevilja i St. Petersburg. Gradovi koji su jako jako jakooo udaljeni. Onda na sve to korona i ovi protokoli. Publike jako malo i ne daju iz jedne u drugu državu normalno da se putuje, tako da jedina grupa koja je imala smisla (domaćini London i Glasgow) je izgubila smisao zbog toga što su Hrvatska i Češka morali imati kampove van teritorije Britanije. Onda je i žrijeb za grupe bio besmislen gdje je Ukrajina bila nosilac grupe, a Portugal se našao u trećem šeširu, što je napravilo grupe takve kakve jesu. Kasnije su se najjači (na papiru) međusobno ukrštali već u osmini finala. Ali Euro je Euro i ovo je bilo na svoj način zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

Izmjene su mu najkritičnije bile, prvo uvodi Hendersona onda ga izvodi pred kraj meca i ubacuje dva igraca koji skupa nisu odigrali dvije postene utakmice u prvenstvu(govorim po minutazi).

Zasto je morao izvoditi Hendersona koji je sigurniji izvodjac penala i zreliji od ove dvojice. Mogao je i Sterlinga ili Grealisha umjesto njih. Ali sta je tu je.

Prokockali su finale a i veliku sansu da osvoje nesto. Skoro sve utakmice su igrali pred svojim navijacima.

Drago mi je sto je Italija osvojila, simpaticna su ekipa, a najvise mi je drago zbog toga sto su djelovali kao pravi tim i kolektiv. Englezi se mogu nadati velikim stvarima, imaju strasan tim i vec iduće godine mogu ciljati na Svjetsko prvenstvo, nadam se sa nesto ofanzivnijim pristupom.
Link to comment
Share on other sites

Ne znam što se čudite nešto, što se tiče tih ekipnih sportova i reprezentacija, uvek je bilo i biće bisera po pitanju selektora

 

ja ovako, pamtim i pamtiću verovatno uvek selektora u Srbiji koji su trenirali vaterpolo, košarkaške i odbojkaške muške pa i ženske selekcije

 

u suštini, najbolji izbori su se pravili tamo gde teren nije bio podno tlo da se politika bilo kakva meša

Link to comment
Share on other sites

Englezi nisu izgubili finale zato što su Italijani bili bolji nego što imaju ultra glupog trenera. Od prve utakmice na Euru se vidjelo da je Southgate izuzetno glup a vrhunac gluposti je bilo finale. Italijani su ovo osvojili taktički, mudro i lukavo sa iskustvom. Englezi imaju mladu ekipu i ako u budućnosti postave pametnijeg trenera mogli bi osvojiti Euro pa možda i Svjetsko prvenstvo.
Dati djetetu da Å¡uta penal u FINALU EVROPSKOG PRVENSTVA je za direktan otkaz.
Uvoditi dva igrača u 119 minuti samo radi penala a obojica kiksaju je smiješno i žalosno a sve je to kriv Southgate. Ako mu produže ugovor neka se zapitaju koliko dobro žele svojoj reprezentaciji.
Saka ima više odigranih minuta od Sancha a vidjeli smo koliko je Saka neiskusan i nezreo. Nije on još za ovako velike utakmice. Ovaj će ga penal pratiti cijelog života.
Nezreo trener, nezrela ekipa.
Link to comment
Share on other sites

Neće dobit otkaz gotovo pa sigurno, polufinale WC-a, pa finale eura... Rezultatski je jedan od najuspješnijih, ako ne i najuspješniji (osim onog kad su osvojili wc) izbornik... A uprave (savez u ovom slučaju) uglavnom nisu dovoljno pametni da gledaju širu sliku. A i realno neke je stvari dobro radio, samo ga je manjak muda na kraju ipak koštala titule...
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa ja13. Uglavnom previse se ovdje velica i Engleska repka, ok jaki jesu, ali nisu najjaci. Francuska, Portugal, Spanija, Belgija pa cak i Njemacka uz naravno Italiju su ekipe koje mogu svakog izbaciti kada imaju dan. Ovo je realno uspjeh sto je uradio Southgate, nisu oni za 5 klasa jaci od ostalih pa da se prica o nekom neuspjehu. Da li je moglo bolje, mozda jeste, ali s nekim drugim trenerom i drugacijom taktikom, mozda bi vec ispali od Njemacke. 

Da se razumijemo, ne smatram ni ja Southgata nekim strucnjakom, ali realnost je da je postigao najbolje rezulate na zadnja dva velika takmicenja.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da u petoj ligi imaju boljih opcija za trenera nego ovog glupovag Sautgate, nikog nije vodio 100 godina i izaberu ga za selektora. Reko sam da je trener vise od pola ekipe i to se sinoc pokazalo kako je Mancini pametniji od ovog glupana.
Link to comment
Share on other sites

Ovo drugo je glupost. Ovo prvo nije,zato što su stoljećima crnci nazivani majmunima zato što dijele boju kože i zato što oni koji ih tako nazivaju misle da dijele IQ. Bijelac je kroz historiju u velikoj većini slučajeva gledan kao superiornija rasa i ne dijeli s majmunom očigledne stvari kao boju kože naprimjer.
Link to comment
Share on other sites

Ne mora, al je to postala osjetljiva tema .Vidio si nakon finala da imaš odmah glupane koji postavljaju emoji majmuna Saki bez ikakvog drugog komentara jasno indicirajući da je inferiorniji u odnosu na svoje bijele saigrače. Zbog takvih riječ majmun se asocira odma sa rasizmom.

Ovo drugo što kažeš misliš na slučaj Dembe vjerovatno, mislim da je tu nastao nesporazum jer nije znao da se na rumunskom crno kaže negro, a kad je skonto već su kola otišla nizbrdo. Ali svakako slažem se s tobom da su ljudi postali osjetljivi previše.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...