Jump to content

Edin Džeko (Bosna i Hercegovina, 1986)


Recommended Posts

  • Postova 164
  • Otvorena
  • Posljednji odgovor

Forumaši sa najviše postova

Shvatite ovo što ću napisati kako god želite, s obzirom da znate koliko gotivim Edina.

 

Vrijedi li Cavani zaista tolike novce u odnosu na Džeku ? Šta je on to uradio u svojoj karijeri da zasluži takav status ?

Htio sam napraviti jedno poreÄ‘enje.  Džeko je u Njemačkoj napravio ono Å¡to Cavani nije u Italiji. Osvojio je titulu i prekucao tu ligu, koja je tada bila otprilike jednaka kao i italijanska (danas je i bolja). Dakle, Džeko je sa Wolfsburgom uzeo Bundesku. Wolfsburg u Njemačkoj ima puno manju reputaciju nego Napoli u Italiji. Wolfsburg je poslije odlaska Edina pao kurcu za uÅ¡i skoro i neće u narednih najmanje 20 godina ponoviti takav uspjeh. Isti taj VFL imao je dosta slabiju ekipu nego Å¡to Cavani ima u Napoliju, Å¡to dokazuju i kasnije nastupi igrača koji su tada uzeli titulu. Miske recimo sada igra u Kini, za Grafitea se i ne čuje, Josue takoÄ‘er, pa onda onaj Dejagah je čisti prosjek i squad igrač u Fulhamu, Gentner slično za Stuttgart... Dakle, to je puno tanji tim od Lavezzija, Cannavara, Inlera, HamÅ¡ika i ostalih.

 

Edin je 2009. godinu odigrao nenormalno, 48 utakmica - 42 gola (Bundeska 29-26), godinu iza toga imao je 31 gol u 50 utakmica, pa onda 19 u 36 tekmi. Postao je najbolji strijelac u historiji Wolfsburga i apsolutna ikona tamo. Momak je prešišao Bundesligu i zato je napravio pravi potez što nije otišao u Bayern. Zanimljivo je da u ove brojke ne ulaze golovi iz penala, tamo je inače broj jedan za penale bio Miske, pa onda Grafite. Dakle, ovo su sve golovi iz igre. Džekson je snažan u apsolutno svim aspektima. Hoćeš desnom, hoćeš lijevom, glavom, igra leđima, građenje, šut sa distance, finishing, snaga, relativno je i brz za svoju visinu, ima sasvim jednostavan ali učinkovit dribling, može igrati na kontru a i u postavljenom napadu. Potpuno kompletan igrač.

Nakon toga prešao je u City. Prije svega, moram naglasiti da u Cityu nikada nisu dali Džeki pravu šansu, odnosno Mancini to nije uradio. Nakon 4 gola protiv Tottenhama u gotovo savršenoj utakmici već sljedeću je sjedio na klupi. Još moram reći da su ga tog prelaznog roka tražili gotovo svi veći klubovi svijeta, uključujući naš Chelsea i Mourinhov Real. Mou je nekoliko puta pohvalno govorio o njemu. Mi smo tog istog januara doveli Torresa, a danas mnogi navijači iz Engleske govore kako smo jednostavno doveli pogrešnog igrača, tj. Torresa umjesto Džeke. Elem nejse, Džeko prelazi u City. Trebalo mu je nekoliko utakmica da se prilagodi i počne igrati onako kako treba. Međutim, i u toj igri uspijeva zabiti spasonosni gol u FA kupu protiv niželigaša (ne mogu se sad tačno sjetiti koga, mislim da je Barnsley bio u pitanju) kad je City trebao ispasti. Kasnije je City osvojio taj kup i prvi trofej nakon 34 godine.

Sezonu iza toga odigrao je tek 16 utakmica od početka, a zabio 14 golova u prvenstvu. Između ostalih već spomenuta 4 komada na WHL-u. Ukupno je dao 22 gola u sezoni, što je opet s obzirom na minutažu vrhunski učinak. Također je osvojio Premiership sa Cityem, a dao je najvažniji gol protiv QPR-a kada se činilo da će MCFC ispustiti prvenstvo. On je otključao odbranu QPR-a, a Aguero je kasnije uspio utrpati još jedan.

Poslije slijedi 2012/13 sezona, tj. protekla. Svi će se sjetiti nekoliko iznimno važnih golova sa klupe, kada je sam donio nekih 10-ak bodova svojoj ekipi. Golovi Tottenhamu, Fulhamu, West Bromvichu i ostalima... 16 puta od prve minute, i 16 puta sa klupe, ukupno 14 golova. Ukupno 33 utakmice počeo, 25 golova. Mnogi će reći da nije imao dobru sezonu, ali ovi podaci ne govore tako. Dodajmo tome u kakvoj očajnoj formi su igrali ljudi koji su zaduženi da Džeki namjeste golove, onda tek dobijemo pravu sliku.

Dalje, Džeko je zabijao i u Ligi Šampiona, te mu je United redovna mušterija. Nešto slično kao Drogbi Arsenal recimo. Edin im je zabijao još s Wolfsburgom, a kasnije i sa Cityem.

 

Ne trebam ni govoriti koliko je važan za reprezentaciju, ne mogu ni zamisliti šta bi bilo da njega nemamo u ekipi. S druge strane, Cavani je ipak tek treća ili četvrta violina Urugvaja.

 

Dakle, stavite ovo sve u jedno normalno i realno poređenje s Cavanijem. Znate da sam oduvijek govorio kako je klasa igrač, i jeste, ali koliko zaista vrijedi jedan Cavani, odnosno bolje reći: isplati li se dati što Napoli traži ? 63 miliona eura nije malo, a igrača poput Džeke dobijamo za duplo manje.

 

Cavanijeva karijera zaista počinje od Palerma. Za tri godine 109 nastupa, 34 gola. A Palermo vam je neÅ¡to slično tipa Wolfsburg u Bundeski. Samo da predstavite sebi otprilike. NiÅ¡ta posebno, igrač u stvaranju. Potom je otiÅ¡ao u Napoli gdje je s jačim saigračima procvjetao. Napoli kreće igrati na Cavanija i isključivo na njega. Cavani je igrač kontranapada, sličniji je Torresu nego Drogbi, ako želite. Trčat će viÅ¡e od Edina sigurno, ali i Torres trči viÅ¡e od Drogbe. Pitanje je koliko napadač treba da trči i ganja, a koliko to čini čisto reda radi, odnosno bezglavo jurcanje. Cavanijev jedini značajniji klupski rezultat je osvojen Kup Italije i možda igranje osmine finala LÅ . :D Istina je da ima fenomenalnu statistiku u Napolijevu. Zabijao je ogroman broj golova, ove sezone recimo 36 sveukupno. Sad ne mogu naći tačno koliko je od tih 36 sa penala. Normalno, i to su golovi, i to se računa ali treba se uporediti s Edinovim golovima iz igre. 

 

Edin je puno kompletniji igrač od njegovog sina, što kaže Kale (Edinsona :P), Edinovi pasovi su na nivou jednog igrača sredine terena. Njegov pregled igre je vrhunski za tako visokog igrača, pogotovo napadača. To sam još samo htio napisati.

 

 

 

 

Ja sam Edina pratio i pratim ga intenzivno već 7 ili 8 godina, pamtim njegove početke, pratio sam ga od Teplica. Stvarno mislim da je sjajan igrač i da bi se odlično uklopio u Chelsea. Na stranu to Å¡to je moj san da on zaigra u CFC, mislim da bi nam uistinu valjao, ako realno gledam. Možete ovaj post protumačiti kako god želite, to ponovo kažem. Ovo je moje miÅ¡ljenje. Za 63 miliona, pa i za 50 miliona, koliko bi se možda tražilo za Cavanija ćemo dobiti vrhunskog centarfora koji nije niÅ¡ta slabiji (u najmanju ruku, a po meni je i bolji) od Cavanija, te možemo spakovati 25-30 milja u džep i potroÅ¡iti ih na joÅ¡ jednog odličnog igrača, bio to veznjak ili krilo. 

Link to comment
Share on other sites

ja sam svoj stav zauzeo joÅ¡ pre par meseci i tolko 

 

kolko ste pisali o njemu ovih nedelju dana,sad mislim da bi mi bilo drago da dodje samo da bi vi(bosanci) bili srećni :D

 

ako vam toliko znači,staviću dzeka na prvu mesto želja,odmah nakon toga ide kavani

 

ali iskreno,ovo što se sad prepumpavaju priče je van svake pameti i razuma

Link to comment
Share on other sites

Wisey jel se meni čini ili si ti htio Cavania prije mjesec dana? :)

Ne kažem da ga ne bih htio i sada. Å taviÅ¡e, dočeko bi ja Edinsona raÅ¡irenih ruku i s osmijehom na licu. 
 

ALI, tada nismo bili povezivani s Džeksonom. Sada želim da dovedemo njega.

Link to comment
Share on other sites

Naš problem i jeste što nismo spremni platiti toliko. Abramovič se opekao na Torresa pa sad i na jogurt puše.

Uglavnom, prošlog ljeta smo trebali dovesti Hulka - Nismo jer Roman nije htio dati previše novca.

Ovog i prošlog ljeta Falcao - Ponovo Roman nije dao pare.

Sad imamo istu situaciju sa Cavanijem - Treba biti lud pa pomisliti da će Roman ispuniti želju onom ludom redatelju i isplatiti mu 63 miliona. Mislim da više od 40 Roman neće ponuditi pa makar pozlaćen bio.

Link to comment
Share on other sites

Cena od 63 miliona nema veze sa klasom. Nekada je Drogba dosao za manje od 30, pa je postao najbolji golgeter 21. veka, sto ce Cavani tesko dostici. A u vreme Drogbe u punoj su snazi bili Eto'o, Henry, Ibrahimovic, RVN, Raul, Sheva, Ronney... Sve klasa do klase, pa je nas Didier opet isplivao. 

Sad Falcao ima konkurenciju samo u RVP-u, i donekle Falcau, jer njega jos uvek nismo videli na najvecoj sceni. 

 

Cena od 63 miliona ima veze sa sve vise klubova sa ogromnom plateznom moci. 

Pa jednog Schurrlea procenjivati na cenu pribliznu Mati, koji je otac fudbala za njega.... 

A i Neymar se dokazao u najjacim ligama, i on je svetska klasa. 

 

De LAurentis ima srece sto Cavani nije tip Ibre ili Teveza. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Sad Falcao ima konkurenciju samo u RVP-u, i donekle Falcau, jer njega jos uvek nismo videli na najvecoj sceni????

A i Neymar se dokazao u najjacim ligama, i on je svetska klasa???

 

Kojim se ligama Neymar dokazao??

 

 

 

 

 

Nisam siguran da razumem svrhu citata, pa cu lepo redom.

Velika scena je Liga Sampiona ;)

 

A za Neymara sam bio cisto ironican. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • reLo changed the title to Edin Džeko (Bosna i Hercegovina, 1986)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...