Jump to content

Formacija i igracki sastav prema misljenju forumasa


Recommended Posts

kad vec toliko forsiramo te ubacaje sa strane, onda isti se moraju puno brze odradjivati. azpi dosta vuce loptu po desnoj strani, rlc isto kad dobije loptu puno se namjesta, obojica traze idealan slobodan prostor za ubacaj.

zatim, ne kuzim sta zele postici sa vracanjem lopte van 16 metera pred protivnickom golom, gdje cesto lopta bude vracena jorginhu, a u 16tercu vec imas citavu protivnicku ekipu, i onda oni krenu lafo neke kombinacije pokusavaju probiti odbranu umjesto odmah ili da sutaju po golu ili jednostavno da odrade centarsut.

ovo isto vazi i za kovu, samo svaka mu cast, veceras se odvazio i dosta puta pucao, nadam se da ce nastaviti tako.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kun Aguer0 said:

Najbolje bi bilo da dovodimo po 7-8 igrača svako ljeto ali ovih elitnih na koje se diže kurac nama sa foruma, dati im sezonu dvije a onda najurivati ako nam se više ne diže kurac na njih i dovoditi nove 

A kolko vise sezona i trenera treba Haverc da potrosi ?

Link to comment
Share on other sites

Treba pokusati izvesti sljedeci sastav:

Loftus---Chalo--Koulibaly--Cilvel

Galager----Kova-----Mount

Sterling----Broja-----Pulisic

Forsiranje Zlatne Lopte znamo svi gdje vodi. Haverc je isto ocajan, nema smisla da igra.

I dalje vjerujem da je Mount vezni igrac a ne poluspic ili krilo.

Vracanje na 4-3-3 samo po sebi donosi vise igraca u napadu. Poruka je to igracima kad izlaze iz svlacionice i znaju da se igra takva formacija, da idemo na pobjedu i nadigravanje.

Ne drzim da je prilagodjavanje protivniku dobar put naprijed.

Link to comment
Share on other sites

Loftus karijeru na ovom nivou moze jedino izgraditi ako bude spreman zrtvovati svoj talent i raditi za ekipu. Nije dovoljno dobar da igra veznog u ekipi sa najvecim ambicijama. Moze tu i tamo zakrpati poziciju, ali nema energicnost niti pas igru koja nam treba. Na desnom beku vjerujem da je korisniji od potrosenog Azpilicuete. Plus mu je visina i snaga, a ni brzine ne fali. Jedino ga se mora nauciti taktickoj disciplini i uigrati sa zadnjom linijom. Moderni fudbal i trazi ovakve bekove.

Zapravo, Azpi nista drugo vise ne moze dati osim treceg stopera u formaciji sa 5 pozadi.

Ovaj vezni red i napad nudi mnogo trke, energije, zelje za duelima, a mogao bi se jak presing odigrati. 

Link to comment
Share on other sites

 

On 10/23/2022 at 8:22 AM, Wisey said:

Loftus karijeru na ovom nivou moze jedino izgraditi ako bude spreman zrtvovati svoj talent i raditi za ekipu. Nije dovoljno dobar da igra veznog u ekipi sa najvecim ambicijama. Moze tu i tamo zakrpati poziciju, ali nema energicnost niti pas igru koja nam treba. Na desnom beku vjerujem da je korisniji od potrosenog Azpilicuete. Plus mu je visina i snaga, a ni brzine ne fali. Jedino ga se mora nauciti taktickoj disciplini i uigrati sa zadnjom linijom. Moderni fudbal i trazi ovakve bekove.

Zapravo, Azpi nista drugo vise ne moze dati osim treceg stopera u formaciji sa 5 pozadi.

Ovaj vezni red i napad nudi mnogo trke, energije, zelje za duelima, a mogao bi se jak presing odigrati. 

Loftus je naš najbolji veznjak koji igra doslovno svaku utakmicu. Šta pričaš ti?

Prvi post vrh, dtugi btiši odma. Mačku o rep što bi rekao Halid Bešlić!

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sto pravite od Loftusa loseg igraca kad nije. Ok nije mozda ono sto je mogao ili trebao postati ali nije ni los. I prosle i ove sezone imao je veoma dobrih meceva, cak je i na poziciji desnog wb igrao dobro.

Nama je odbrana ove godine osakacena i da nismo imali ovoliko povreda vjerovatno bi skupili jos jednu ili dvije pobjede vise nego sto imamo.

Nas najveci problem je napad. Individualno igraci su podbacili i ne zavrsavamo dobre(ali rijetke) napade golovima.

Cak i vezni red trebamo pojacati pogotovo jer nam fali Kante. Sa Kanteom i Jamesom full spremnim ova ekipa je 50% jaca. 
 

Mi se trebamo kutarisati Pulisica, Ziyecha, Aubemeyanga pa cak i Havertza. Dovesti Leaoa, Nkunkua, vratiti Odoija i dovesti jos jednog krilnog igraca ali ljevaka medjutim ne igraca tipa Ziyech nego ljevaka koji igra 1 na 1. Problem je sto je malo takvih igraca na trzistu, ja i dalje ne mogu da prezalim Dembelea iz Barcelone.

 

 

Link to comment
Share on other sites

RLC je samo za rotacije i to protiv bas slabih ekipa, isto kao Chalobah, Azpi i slicni. Mi fakticki imamo Kovacica u ekipi na sredini i Conora koji vec mora malo ofanzivnije igrati.

 

Sto se tice desnog krila, ja bih pokusao dovesti Salaha. Izgleda kao da mu se vise ne igra tamo u Liverpoolu, a imao bi sta dokazati kod nas.

Link to comment
Share on other sites

Na početku sezone se vidjelo da na dvije pozicije nema dovoljno opcija i da na jednoj poziciji nema nikakvih opcija. Nikakvih opcija, ako govorimo o ekipi koja želi osvojiti najveće trofeje, nemamo na desnom krilu. Nedovoljno opcija imamo na štoperskim pozicijama i na poziciji desnog beka. Imamo 4 štopera i igrače koji mogu da zakrpe, imamo jednog desnog beka i igrače koji mogu da zakrpe. Povrijedili su nam se James, Fofana i Koulibaly, baš igrači na tim mjestima i u problemima smo. Moraju ponovo da se izmišljaju pozicije i ti igrači tako gube na kvaliteti i čitava ekipa izgleda puno lošije.

Igrač kojem se najviše izmišljaju pozicije je Ruben Loftus-Cheek kojeg se dosta kritikuje nakon posljednje utakmice. Od njega se pokušava napraviti defanzivac. Malo ga se stavlja na desnog beka, u kombinacijama sa 3/5 i sa 4, pa malo zadnji vezni da mijenja Jorginha, nekada čak i štoper. On nije prirodni defanzivac, on je neko ko je zabio hattrick za ovaj klub. Njegove kvalitete su izraženije u igri prema naprijed, barem bile prije povrede. Ti eksperimenti su kupovina vremena dok se ne dovede pravi zadnji vezni, a i dobar način da ga se zadrži u klubu. Kad bi više igrao tamo gdje treba izgledao bi kvalitetnije, na ovim pozicijama na kojima igra samo povremeno može izgledati dobro.

Sa igračima poput RLC-a, Cucurelle i Azpilicuete se stekao utisak da nam je kadar širi nego što jeste. Ustvari su to sve ista imena koja „mogu“ igrati na više pozicija. Sada imamo 4 povrijeđena igrača, 2 igrača koja nikad ne startaju (Broja i Chukwuemeka), igrača kojeg se ne uvodi u takmičarski ritam (Zakaria) i igrača koji je tehnološki višak (Ziyech), klupa se značajno skratila i primorani smo da stalno gledamo neke igrače koji su odavno zaslužili klupu.

Da se dotaknem i bekovskih pozicija u ovoj formaciji. Kad su Potteru u Brightonu igrali March, Trossard, Gross i slični to je bilo genijalno. Sada nam ta ultraofanziva ne valja. Više je razloga. Prvi je što je trebalo dosta vremena da se ti igrači nauče igrati to. Drugi je što mi nismo stalno pred protivničkim golom da bi to dalo očekivani efekat. Treće je što mislim da Sterling i Pulišić nisu baš materijal za to, posebno Sterling. Lako je bilo od Marcha to napraviti, on je prosječan igrač i kad ga staviš na tu poziciju ništa ne gubiš. Sterling je igrač koji je korisniji kada je bliže golu. U Cityu je u prosjeku bio najistureniji igrač u ekipi. Stajao je pred golom, kupio lopte na drugoj stativi, u kontrama mu je išla lopta u prostor. Udaljavanjem njega od gola puno gubimo.

Ja bih dok se James ne vrati igrao 4-3-3 tako da u trojci na sredini uvijek bude Mount ili Gallagher, desno Azpilicueta, ali da se čuva i ne prelazi centar.

Link to comment
Share on other sites

Trebaće njemu još vremena da se ova ekipa stabilizuje malo, povrede nikako nisu pomogle, pogotovo ne na pozicijama koje su bile najtanje a opet kad pogledaš kako smo ušli u sezonu na dosta pozicija nismo imali adekvatne zamijene osim naravno na lijevom beku :D

Ekipe koje puni trče i igraju dobar presing nas ubijaju još od Tuchela jako teško rješavamo taj presing od početka sezone, nikako loptu da prebacimo na njihovu polovinu nekom igrom, uvijek se sve vraća nazad do golmana ili stopera. Tako je od početka sezone i tako je još uvijek, nije Potter nešto previše dobroga donio zasad.

Link to comment
Share on other sites

Jedno je kad se lopte vracaju kao posledica strpljive igre i takticke postavke i to je kod nas nominalno tako trebalo da bude al se to pretvorilo u nemoc da nadjes rupu. I svaki protivnik to obilato koristi. 

Lopta se kod nas cesto iznosi bukvalno. Kova, Kante, neko od Wing bekova i kada to ucestalo radis i to je odraz nemoci. 

Verujem i da je Tuhel a i sad Poter zeli da to bude kroz pas al za to treba puno trcanja uigranosti. 

Ja sam iz tog razloga vise voleo first pass igraca pre nekog brzinca jer zapravo je to ono sto ubrzava igru i pravi razliku. Mi smo to hteli kroz instant kvalitet al nismo dobili. Mnogi igraci su cak i izgubili na toj vrsti kvaliteta kod nas. 

Havertz je bio bolji pas igrac, Lukaku u Interu ranije je vise primao igru na sebe, Werner je bio los u tome i ni makac nije napredovao. Zijeh nema intenciju da to radi, Pulisic takodje, Jorginjo samo nazad bez zelje za napadackom kreacijom i na kraju je ostao Mount jedini koji ima kvalitet i koji je nesto pokusavao. Dakle nedovoljno se na tome radilo to je glavno sto sam zamerao Tuhelu a nije da nije moglo. Da li ce to isto Poter nastaviti videcemo ali bih voleo da na tome najvise radi i da pojacanja budu ka tome usmerena. A svi igraci mogu u tom segmentu igre da budu mnogo bolji. 

Ako je klop to unapredio kod Fabinja, Hendersona milnera firmina moze i Poter sa Haverzom, Mountom, Pulisicem, Sterlingom, Obamejangom, Brojom, Kovom, Jorginjom.....a ko ne moze da se prilagodi tome cao. 

Pri tom, da me neko pogresno ne razume, ne mislim da mi trebamo copy paste da igramo neku tika taka ali igraci moraju brze da razmisljaju i reaguju pa makar to bili i direktni pasovi. 

Link to comment
Share on other sites

Pas na prvu? Pa to cesce igraju u Premier ligi BiH nego u Chelseaju. Pa svaki igrac ali svaki prvo mora primiriti loptu pa dodati, nije ni cudo da tesko razbijamo presing jer dajes protivniku vremena da ti pridje. 

Ono sto takodjer niko ne spominje je kretanje bez lopte. Igrac da pas i ostaje i dalje zakovan na istom mjestu.. pa jebes mi mater to su osnove fudbala. 
 

Onda kad vidim da igrac moze dodati igracu naprijed, ali on se prvo odluci vuci loptu pa dodje to tog igraca na 2m i onda mu doda... ja bih ga istjero iste sekunde.

Obicni dupli pas nismo odigrali jos od Sarrija. 
 

Zbog ovakvih stvari dajem treneru kakav je Potter jos vremena. Jebeni Mitoma, Lallana, Gross igraju na prvu i ne meljaju loptu nepotrebno dok nase mega zvijezde misle da su kombinacija Messija i Ronaldinja.


To sve vazi za igru sa loptom, ali igra bez lopte kada protivnik ima istu, to je ono sto mene najvise boli. Mi u prvom poluvremenu nismo Brightonu mogli loptu uzeti. Isto nam se dogadjalo na momemte protiv Ville i Brentforda, dok je United dominirao prvih 40 minuta.

Kada to popravimo samim tim cemo protivniku dozvoliti manje sansi, imat cemo vecu kontrolu nad utakmicom i bice nam lakse doci do prilika i golova. 

Sto se tice same formacije, ne treba po svaku cijenu forsirati trojicu stopera nazad pogotovo kada ti fale igraci za to. 
 

Probati 4-3-3, zgusnuti tu sredinu terena i ne dozvoliti protivniku koridor do odbrane. Najbolji pokazatelj toga je utakmica protiv Uniteda, bukvalno izlazes odbranu pritisku i konstantnim napadom jer si brojcano nadjacan ispred. 

Link to comment
Share on other sites

Treba istaknuti jos jedan problem koji je nastao ulaskom Chalobaha, Ćućurele i Azpilicuete/Loftusa, a to je da nijedan od ovih igraca nijenu stanju odigrati dijagonalu, duzi pas od 20 metara. Malom Chalobahu ostave 30 metara prostora jer znaju da on jedino dodaje desno od sebe prvom ili do prvog veznjaka. 

Dodaj ovome jos kad ti u sredini igra Zlatna Lopta, takodjer dodavac prvom do sebe na sigurno, onda dobijes takvu sterilnost. Vidjelo se protiv Brajtona koliko je Kova opasnih situacija donio svojim iznosenjem. 

Mi smo prije nerijetko postizali golove tako sto je Terry (inace jako potcijenjen za tehniku) slao dubinske dijagonale lijevom nogom na desno krilo ili pred 16-erac, gadjao slobodne igrace jako precizno a odatle se situacija razvijala dalje.

Moderni stoperi moraju imati takve sposobnosti u svojoj igri.

Link to comment
Share on other sites

Mi nemamo nista ekipe.

James chilwell kante i kova su jedini koju zasluzuju prvih 11 a sto je najgore oni su redovno na bolovanju.

Ostane nam kurcina

 

Gallagher, Broja, Cucurella, Silva, calaba, Mount mogu biti klupa i solidni backup igraci.

 

Jorginho, havertz, rlc, azpi,  auba, pulisic, ziyech sve treba gonit u qrac.

 

Koulibaly i fofanu ne bih jos komentarisao mozda bude kakve vajde od njih.

 

Sterling mi isto ne treba. Ti igraci sto su dali svoje najbolje godine u drugim klubovima mi ne trebaju kakvi god da su. 

 

Znaci trebaju 2 veznjaka jer se ne mozemo uzdat u zdravlje kove i kantea.

Trebaju 2 krila i napadac.

Treba rezervni desni bek

Stoperi su pod upitnikom.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam za vas, ali imamo jednu skupinu baš bljutavih igrača, ne može ih čovjek simpatizirati sve da se napne iz petnih žila.

Da se mene pita raspustio bih pola ekipe, ostavio Jamesa, Chillwela, Silvu, Kovu i progurao momke iz akademije. Ne bi mi sekunde žao bilo. Davno je ovaj klub izgubio identitet, ovo su danas beskičmenjaci i plačenici obični.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...