Jump to content

Jeremie Boga (2015–2018)


Rikky Luiz

Recommended Posts

Uzjebali su se svi nešto pričom o povratku Boga u Chelsea na ljeto. Izgleda da valjda imamo neku Buy back klauzulu...

 

Popravio se ove sezone 21 utakmica u ligi 6 golova 3 asistencije nije lose

 

Svakako bi bio bolji sa klupe od bogalja Pedra, samo da ne trazi neku minutazu ili da bude u prvih 11 

Link to comment
Share on other sites

  • Postova 110
  • Otvorena
  • Posljednji odgovor

Forumaši sa najviše postova

Uzjebali su se svi nešto pričom o povratku Boga u Chelsea na ljeto. Izgleda da valjda imamo neku Buy back klauzulu...
 
Popravio se ove sezone 21 utakmica u ligi 6 golova 3 asistencije nije lose
 
Svakako bi bio bolji sa klupe od bogalja Pedra, samo da ne trazi neku minutazu ili da bude u prvih 11


15 miliona evra.
Iako bih ja radije uzeo Buendiu kao rezervno krilo moze i on da posluzi.
Link to comment
Share on other sites

Buendia bi bio odlicno rjesenje, mislim da je pravo dobar igrač ali teško da od toga ima nešto. Ovi naši su očigledno maloumni i nesposobni da prepoznaju dobrog igraca.

 

 

Sto se Thorgana tiče, mislim da je ta odluka bila dobra čini mi se da nije on taj kvalitet koji je potreban za BPL, Bundesliga i Dortmund su njegov maksimum 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kakav je u talijanskoj ligi, ali ko je pratio Celzijevu akademiju zna da je ovo mozda i najveci sirovi talent bio. Takva kombinacija snage, eksplozivnosti i suta s obje noge nije nikad vidjena u nasim mladjim kategorijama. Sjecam se jedne tekme protiv Barceloninih juniora kad ih je doslovno sam pobijedio.

Nazalost nije to bas u potpunosti prenio na seniorski nivo. Ali je imao i veliku nesrecu. Njegov debi od prve minute protiv Burnleya i glupson Cahill dobiva direktni crveni karton, Conte prinudno vadi Bogu oko 25. minute. Poslije toga se ekipa raspada i prima 3 gola do kraja poluvremena. Boga vise nije zaigrao za prvu ekipu i posudjen je. Nekad treba imati srece jednostavno.
Link to comment
Share on other sites

Blues set for Boga talks

The Mirror reports Chelsea are set for talks today with Sassuolo over a possible return for midfielder Jeremie Boga to SW6

The 23-year-old, who joined the Italian club on a permanent move two years ago has been in fine form this season, scoring seven Serie A goals including strikes against Inter Milan, Juventus and Roma

.

‘The French-born Ivory Coast star is being targeted by Monaco, Everton and Napoli, but Chelsea have first refusal on him after selling him to Sassuolo for £3.5million in 2018,’ states the report.

 

‘A buy-back clause was inserted into the midfielder's contract which would see Chelsea pay £12.7m to take him back to Stamford Bridge.

‘The London club are considering triggering that option and signing him at the end of this season, with Chelsea transfer chief Marina Granovskaia due to meet Sassuolo president Giovanni Carnevali for talks on Wednesday.

 

Carnevali recently said: ‘Chelsea can redeem Boga in June. We have a great relationship with the club and we met them before Christmas – also for other business.

 

‘They can take him back but we can also re-sign him, everything is open.’

 

https://www.chelseafc.com/en/news/2020/02/12/media-watch--chelsea-advised-to-bid-for-celtic-striker--set-for-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...