Jump to content

Chelsea u UEFA Champions League 2020/2021- WINNERS


Spaha

Recommended Posts

Moderacija neka arhivira proslu sezonu

Evo lista igraca koji su prijavljeni za ligu prvaka sezona 2020/2021
 

Each competing club has to submit a List A of their playing staff which comprises up to 25 players with a minimum of eight locally trained players, of whom four must have come through the club’s own ranks between the ages of 15 and 21.

Any shortfall in those eight reduces the overall number available, and UEFA have announced five substitutions will be permitted this season, increasing the number of players selected for a matchday squad to 23.

In addition there is List B, made up of players aged 21 or younger with two years’ training at the club. This list can be updated at any time up to midnight before a Champions League match.

In Chelsea’s List A submitted for the 2020/21 group stage, Andreas Christensen, Tammy Abraham, Fikayo Tomori and Ben Chilwell are locally trained players, with the first three classed as club-trained and Chilwell association-trained.

Mason Mount, Callum Hudson-Odoi, Reece James and Billy Gilmour qualify to be submitted on List B.


 

 

The Champions League squad lists are as follows:


LIST A (in squad number order)

Kepa Arrizabalaga
Antonio Rudiger
Marcos Alonso
Andreas Christensen – club-trained
Jorginho
Thiago Silva
N’Golo Kante
Tammy Abraham – club-trained
Christian Pulisic
Timo Werner
Willy Caballero
Fikayo Tomori – club-trained
Kurt Zouma
Edouard Mendy
Mateo Kovacic
Olivier Giroud
Ben Chilwell – association-trained
Hakim Ziyech
Cesar Azpilicueta
Kai Havertz
Emerson Palmieri

LIST B

Mason Mount
Callum Hudson-Odoi
Billy Gilmour
Reece James

 

Link to comment
Share on other sites

  • Postova 133
  • Otvorena
  • Posljednji odgovor

Forumaši sa najviše postova

  • 2 months later...

Atletiko
Mochengladbach
Laipzig
Porto
Atalanta
Barselona
Lazio

Šta mislite na koga ćemo naleteti?

 

Definitivno bolje sto smo bili prvi u grupi. Da smo zavrsili drugi, potencijalni protivnici bi bili:

Bayern,
PSG, 
Real,
Juventus,
Borusija

Volio bih Lazio, djeluju mi kao najslabiji od mogucih protivnika. Volio bih izbjeci Lajpcig, Barselonu i Atletico. Da mi je da prodjemo u 1/4 finale zato bih volio najlakseg protivnika, poslije vise nije bitno.

Link to comment
Share on other sites

Najradije bih Lazio ili Porto, smatram da bi nam to bio siguran prolaz.

Atletico zajeban, Leipzig takodjer.

S Barcelonom bi bilo zanimljivo, prvi puta bi bili favoriti protiv njih, mislim da smo mnogo jaci, ali uvjek su tu sudije i neke igrice iza scene kada su oni i Real u pitanju, pa ih nije slabo zaobići, bar sada.
Link to comment
Share on other sites

Takodjer ne bih volio Barcelonu. Znam da nisu u nekoj formi, Messia boli ona stvar, ali svejedno. Do februara ima jos puno, ko zna u kakvoj cemo mi biti formi tad a u kakvoj oni. Jos sudije i neki izmisljeni penal zbog njihovih padavicara, neka hvala.
Link to comment
Share on other sites

Realno sve te ponudjene ekipe bi bile podredjene protiv nas, mozda jedino Barcelona ne ali i to vise radi imena i eventualno prevelikog respekta nasih igraca nego kvalitetom.

Protiv ostalih svih se moze igrati, po mjeri bi recimo bio Gladbach ili Lazio.

Nadam se da cemo imati bar koliko toliko zdrav i kompletan tim do te utakmice.
Link to comment
Share on other sites

Samo taj Atletico da se izbjegne ostalo ko god da dodje, po trenutnoj formi Barca jedan od slabijih protivnika ali do Februara ima jos 2 mjeseca, ko zna ko ce gdje biti.
Odavno nije bio slucaj da smo protiv vecine mogucih suparnika izrazeni favoriti. Fino je i rsduje to.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...