Jump to content

Matchday 19: Southampton (H) / sre 26.12 .19 16:00h


Whisper

Recommended Posts

Da i ja nešto kažem. Obično pogodim prije utakmice kakav će ishod biti. Pred utakmice u kojima kiksamo, napišem da će biti teško i da pobjeda nije sigurna. Onda protiv Tottenhama sam došao i napisao da ćemo pobijediti. Danas sam dobro pogriješio. Bio sam itekako siguran u pobjedu, ali nisam bio upravu.

 

Kad smo pobijedili Tottenham sa ovom taktikom, rekao sam odmah u nekoliko navrata da je ova formacija upotrebljiva, na ovaj način, samo protiv jakih ekipa, koje bi trebale da nas napadnu. Ovako kako mi igramo 3-4-3 i 4-2-3-1, evidentno je da nam fali jedan ofanzivni igrač u toj formaciji u odnosu na standardnu. To je otprilike taj neki Mason Mount koji stoji iza napadača, a ispred dvojca na sredini. Danas su u prvom poluvremenu naša trojica ofanzivaca stajala prvih pola sata potpuno izolovani od ostatka tima. Kada bi im se pokušala dodati lopta, bili su uvijek okruženi sa minimalno 2 igrača. Abraham uvijek između 2 štopera, a krila udvajana uz aut linije gdje im se brz uzimala lopta. Poslije primljenog gola smo uspjeli da se nekako povežemo u par navrata, a tek ulaskom Mounta je to počelo ličiti na nešto.

 

Nekako sam znao da će Lampard opet da izvede 3 štopera, kao da je pao s Marsa i misli da ono što mu je donijelo pobjedu protiv Tottenhama, će mu donijeti pobjedu i protiv Southamptona. Neshvatljivo mi je kako profesionalni treneri mogu takvo nešto naivno pomisliti. Ti naravno možeš i formaciju sa 3 štopera napraviti ofanzivnijom nego što jest, a to je izborom igrača. Mi smo čak na ovoj utakmici izveli i malo defanzivniju postavu (recimo da je Alonso za pola pozicije ofanzivnije stoji na terenu od Emersona). Primjer za to je recimo reprezentacija Belgije, gdje je jedan od bekova pravi wing bek, a drugog beka igra krilni napadač (T. Hazard, Chadli, Carasco), dok je 1 od 2 centralna vezna AMF poput De Bruynea.

 

Kada već nismo u stanju da preokrenemo protiv nekoga, bilo je od presudnog značaja da dobro otvorimo utakmicu. To se nije desilo i tek u drugom poluvremenu smo uspostavili neki balans i počeli da zaista napadamo. Napisat ću na temi Frank Lampard ko je po meni najodgovorniji za poraz, ali možete pretpostaviti. Sada nam ništa ne vrijedi pobjeda protiv Tottenhama, kada je nismo potvrdili pobjedom protiv Southamptona. Sada su nam opet ovi timovi iza leđa, na jednu pobjedu od nas. Gledali smo svašta ove sezone, ali ovo mi je dosad nešto što me najviše razočaralo.

Link to comment
Share on other sites

I zanima me zašto ne igramo pressing, samo stojimo bezveze u nekoj zoni na njihovoj polovici.
Soton je u više navrata odigrao pravi pressing, a mi ga uopće ne igramo

Nema presinga bez Mounta i Tammya. Tek je u drugom malo bilo, ali sta ces presingovati kada ti ljudi predaju loptu da radis sta hoces.

Link to comment
Share on other sites

Kako su nas ljudi doktorski nadigrali pa to je strašno, imao sam neki osjecaj samo mi je mrsko bilo kucati preko telefona. Kad sam vidio Adamsa i Obafemia od prve reko da li je moguce da ce oni nas ganjati i igrati presing ali hajde necu sad o tome da ne bude vidi ovog sto pametuje nakon tekme...

 

 

Prvo naša formacija

 

3-4-3

 

Velika je greška bila početi sa ovom formacijom protiv ekipe kakva je S'oton. Razlog je jasan 3-4-3 mada u ovom slucaju 5-2-3 je više nego defanzivna formacija.

 

Ovo se igra samo u slucajevima kada se taktizira  te igra na kontre i bez posjeda kao sto je bilo protiv Tottenhama. Pogotovo kad vidimo da je Azpi na jednoj strani a Emerson na drugoj dakle to je 5 odbrambenih igrača, druga bi priča bila da su tu James i Alonso recimo te da je Azpi bio stoper, dobilo bi se dosta na defanzivi po oba boka.

 

Dakle na tih 5 defanzivaca dodajemo Kantea koji je Box to Box te više defanzivno orijentisan i Jorginha koji je DMF(DLP- Deep lying Play) bukvalno pravimo bunker, totalno nam je nepovezana sredina terena sa napadom.

 

Druga stvar kod ove formacije je da je previše napadački, makar za mene ograničena, nema puno rješenja u napadu sve se svodi na bokove koji su u našem slučaju danas bili jako loši.

 

Druga stvar, mislim da nas je i Soton dosta iznenadio svojom igrom, trka, presing, borba ko bi rekao od ekipe koja se trenutno bori za opstanak, udarili su nam odličnu kontru u prvom poluvremenu i zasluženo poveli.

 

Drugo poluvrijeme, Mount in Zouma out, pametno, dobar potez makar po meni, prelazi se na 4 u odbrani dobijamo Mounta koji moze igrati dobar presing itd.

 

Međutim, opet manjak kreativnosti, kada je napad u pitanju. Tesko nekako dolazimo do šansi, sve se svodi na isto u zadnje vrijeme, centaršut neki u kazneni prostor, većinom se gađa Abraham jer jedino on i može glavom zabiti i to je u sustini to, peljamo loptu oko kaznenog i ne radimo ništa, pa ja bi znao postaviti odbranu na to, trojni blok i vozdra, jednostavno u napadu nam fale neke akcije, fali nam ideje. Uopšte se ne koristi to što Abraham igra sjajno kad ga gađaju dugom loptom, leđima prema golu, jako često dobije duel primi loptu ali nema nikoga da mu spusti loptu, odigra dupli pas ili uputi loptu u prostor. Kod kruženja lopte oko 16m uopšte nema ubacivanja iz drugog plana, na prvu stativu bilo gdje ili da se pokusa neka povratna na vrh kaznenog... nešto, bilo šta osim dosadnih lopti u peterac..

 

 

 

Mora se ekipa još pojačati, moraju se ovakve tekme dobijati, ovo su ziceri


Drugi njihov gol, smijurija i pusta sreća, Kante asistent....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...